vánoce plné pohody preje eBP.png

 

4 zaručené tipy, jak se z Vánoc nezbláznit 

 

Jako kdyby nestačilo, že je potřeba stihnout hromadu věcí ve firmě – dokončit poslední letošní resty, mít v pořádku účty, uspořádat hezké setkání se zaměstnanci, řešit dovolené, rozeslat obchodním partnerům dárky a přání… A po práci s rodinou obrážíte vánoční besídky svých ratolestí, sháníte stromek, dárky a místo toho, aby se všichni kolegiálně zklidnili a zpomalili, se na vás odevšad valí kupa předvánočního stresu, protože určitě něco nestíháte. Víte co? Tak teď na chvilku vydechněte a přečtěte si náš odlehčený návod, jak si zachovat jasnou a klidnou mysl i během tohoto blázince.

 

1. Utečte hordám

Ve městě a obchodech je to v tento čas mnohdy výzva pro vaše už tak křehké nervstvo – lidi, všude jsou LIDI! Dýchají vám za krk, šlapou po botách a přetahují se o falešně zlevněné zboží, stěžují si na dlouhé fronty a vám navíc v přetopené prodejně začíná být pekelné horko. Máte chuť nákup nechat tam, kde je a vzít honem nohy na ramena… Tohle zažívá snad každý, dá se tomu vůbec vyhnout?

Tip: Co můžete, nakupte pohodlně přes e-shopy, nejen, že nebudete muset strpět nenasytné davy, ale hlavně si zboží v klidu prohlédnete, zjistíte jeho specifika a k rozhodování o koupi vám místo prodavače s povinností naplnit plán pomohou nezávislé uživatelské recenze. Potom se stačí dobře obléci a vyrazit na vzduch do lesa nebo se projít v parku. Zvlášť se sněhovou nadílkou mají tato místa nádhernou a mírumilovnou atmosféru, která vám pomůže se odreagovat.

 

2. Když nejdou obalit dárky, obalte nervy!

Každý rok dárky od vás vypadají jako po bouračce, protože i když řídíte firmu, jste schopný team leader nebo úspěšná obchodnice, balení vám prostě nejde, ačkoli snaha (a metry izolepy) vám nechybí. Krychlové či kvádrové obaly se ještě dají, ale pak je spousta dárků, u nichž to dá pěknou fušku zabalit tak, aby to trochu vypadalo – a přesně to vám nejde. Tak nač se trápit? 

Tip: Nestyďte se požádat o pomoc partnera či partnerku, kteří jsou na to šikovnější, a nabídněte jim, že za ně uděláte něco jiného. Pokud jste na tom ovšem zhruba stejně, nejjednodušší je nechat si dárky zabalit v jednom ze stánků, kde to mají raz dva, nebo nakupte pěkné dárkové tašky či krabičky, které snadno složíte. Jestli se ale tomu hodláte postavit čelem a přes všechny útrapy to letos hodláte zvládnout, pusťte si k tomu pohodovou muziku a zakousněte třeba kus dobré čokolády.

 

3. Nechte auto doma

„Ve městech kalamita, tři centimetry sněhu a před obchoďákem čtyři!“ 

K tomu každoročně překvapení silničáři, že v zimě sněží a spousta kaskadérů, kteří kloužou ještě stále na letních gumách – z dvacetiminutové jízdy popojíždíte krokem skoro hodinu, samozřejmě když nejvíc spěcháte za rodinou nebo na schůzku s klientem. 

Tip: Přestože se na předpovědi nedá na 100 % spoléhat, zkuste den před jízdou v rubrice počasí zjistit, zda nebude zítra lepší nechat auto raději doma a dopravit se na místo MHD – pokud je to alespoň trochu možné. Jestli ano, možná budete překvapeni, že to jde vlastně docela hladce, navíc se pak bez obav můžete stavit na kus řeči se známými a vánočních trzích si vychutnat horký svařák nebo punč. O tom, že nemusíte složitě hledat parkovací místo, nemluvě.

 

4. Co jde odložit, odložte

Je jasné, že toho chcete do konce roku stihnout co nejvíce, abyste mohli ten příští začít s čistým štítem – řekněme si na rovinu, že tohle v naprosté většině případů zkrátka není možné. 

Tip: Seřaďte si své úkoly a resty podle důležitosti, zvažte, jestli se u některých z nich dá posunout deadline a srovnejte tento seznam se svými reálnými časovými možnostmi – v žádném případě ovšem nezapomínejte na odpočinek a volno, které chcete trávit s rodinou a přáteli a pokud možno, v době dovolené vypněte služební telefon a nechoďte každé dvě hodiny kontrolovat e-maily. Dovolená je opravdu dovolená, čili – dovolte si to.

 

Udělejte si svátky tedy tak, jak vy sami chcete, práce nikam neuteče a nervy máte beztak jenom jedny, tak si je šetřete, budou se hodit – třeba na okamžik rozmotávání vánočních světýlek nebo ke klasickému marnému hledání háčků na ozdoby. 

 

Šťastné a klidné prožití vánočních svátků a úspěšný rok 2023 vám přeje eBusinessPool.